You are here
Home > Ciekawostki > Napoje energetyczne i alkohol

Napoje energetyczne i alkohol

Czy mieszanie alkoholu z napojami energetycznymi to dobry pomysł? Z jednej strony na forach internetowych można przeczytać o fatalnych konsekwencjach takiego postępowania, z drugiej nie trzeba długo szukać restauracji czy pubu, w którego menu są drinki alkohole oparte na napojach energetycznych.

Już same napoje energetyczne mogą być groźne, zbyt częste ich stosowanie zawsze prowadzi do niebezpiecznych dla zdrowia skutków, które mogą na długi okres odbić się na naszej wydolności i zaburzać w pewnym stopniu pracę serca.

Co mówią badania?

Naukowcy nie są zgodni co do wpływu napojów energetycznych na wchłanianie przez organizm alkoholu, ale nie ma wśród nich, takich którzy twierdzą, że mieszanie tych dwóch rodzajów płynów jest dla człowieka neutralne. Można powiedzieć, że nauka ocenia wpływ na organizm tej wybuchowej mieszanki jako zły lub bardzo zły.

Badacze z Uniwersytetu Północnego Kentucky mierzyli poziom nietrzeźwości wśród osób pijących tylko alkohol oraz wśród tych, którzy pili drinki z napojami energetycznymi. Jak wypowiadali się na temat swojego upojenia badani?
Ci pijący drinki z energetykami przyznawali, że drink był dla nich pobudzający. Podobnie wypowiadały się osoby pijące „zwykłe drinki”, jednak w przypadku pierwszej grupy mamy do czynienia z nie do końca przewidywalnym wzrostem poziomu impulsywności zachowań. Oznacza to, że wzrost ryzyka wypadków po alkoholu będzie znacznie większy w przypadku picia drinków z napojami alkoholowymi niż w przypadku drinków z innymi napojami.

Mogę wszystko

Podstawowy problem wynikający z mieszania alkoholu z napojem energetycznym polega na tym, że zmianie naszego postrzegania świata w sposób dość niezwykły. Jak wiadomo sam alkohol zaburza nasze widzenie, sprawia, że czujemy się odważniejsi i silniejsi, jednak potrafi też sprowadzić nas na ziemie, jeśli przeholujemy. Okazuje się, że po pewnej dawce alkoholu, nie jesteśmy już tak skłonni do zabawy i popisywania się przed innymi, a wszystko dlatego, że nasz organizm wydatnie pokazuje naszą niezdarność. Dlatego jeśli poczujemy, że nie jest już bezpiecznie, a ziemia pod stopami jakby sama się odsuwa, kończymy popisy i stajemy się znacznie spokojniejsi, a czasem wręcz ospali. Napój energetyczny sprawia, że ten stan osiągamy znacznie później. Napoje energetyczne mają taką zdolność działania na mięśnie, że neutralizują nasz dyskomfort spowodowany nadmiernym wysiłkiem. Co za tym idzie podczas skoków czy wygłupów możemy zwyczajnie nie zauważyć, że z naszym ciałem zaczyna dziać się coś nie tak.

Niestety tego typu badanie nie potwierdzają tezy o jednoznacznej szkodliwości drinków powstałych ze zmieszania alkoholu z napojami energetycznymi. Można jednak domyślać się jak działa alkohol wymieszany np. z Red Bull`em analizując skład napoju energetycznego. Napój energetyczny ma w założeniu podnieść nam ciśnienie, a czyni to dzięki zawartym w sobie składnikom: taurynie i kofeinie. Alkohol mimo iż w pierwszej fazie wywołuje reakcję euforyczną, wyostrza zmysły i pobudza, po kilku dawkach może znacznie osłabiać organizm. Mieszanka alkoholu i napojów energetycznych z jednej strony powoduje więc poprawę działania alkoholu w pierwszej fazie i neutralizacje zmęczenia w kolejnej, z drugiej strony sprawia, że zmęczony organizm ma zdolność do wzmożonego wysiłku, co za tym idzie, kolejny dzień, nawet przy przedawkowaniu alkoholu, może zacząć się bez kaca – co dla wielu może być bardzo kuszące.

Top