Kuchnia turecka

kuchnia turecka

Turcja jest krajem śródziemnomorskim, dlatego w jej kuchni pojawia się dużo świeżych produktów, mleka oraz ryb. Ukształtowanie terenu i klimat, sprawiają, że modyfikacji dań jest sporo, co więcej ponieważ Turcja jest krajem turystycznym kombinacji tych można spróbować zarówno w wersji ekskluzywnej w restauracjach i hotelach, jak i w wersji typowo turystycznej w lokantach czy barach.

Mimo strategicznego położenia kultura turecka dość długo broniła się przed typowo azjatyckimi i europejskimi wzorami. Wyjątkiem były miasta takie jak Stambuł, gdzie połączenie kuchni środziemnomorskiej wzbogacane było w kuchnie wszystkich narodów, które przemierzały cieśninę Bosfor. Kiedy w XX wieku kraj ten zaczął otwierać się na świat i obecnie już nawet miast położone w głębi kraju zaczynają przesiąkać po trosze kulturami ze Starego Kontynentu.

Na sposób odżywiania mieszkańców Turcji ma wpływ także religia (ogromna większość mieszkańców wyznaje Islam), która zakazuje m.in. spożywania mięsa wieprzowego i ogranicza spożywanie pokarmów w okresie ramadanu. Zakaz spożywania mięsa ze świń ma oczywiście podłoże religijne, co nie zmienia faktu, że na przestrzeni lat, zostało naukowo udowodnione, że duża ilość spożywanego mięsa wieprzowego ma niekorzystny wpływ na ludzki organizm. Świnia wydala bowiem zaledwie 2 procent kwasu moczowego ze swojego organizmu, pozostałe 98% tego związku pozostaje w jej tkankach, ten nadmiar kwasu moczowego w organizmie człowieka jest przyczyną chorób dna moczanowej czy kamicy nerek. Niemniej jednak kuchnia turystycznych regionów Turcji nie rozczaruje żadnego turysty, bo pełna jest egzotycznych smaków i ciekawych połączeń.

Wybrzeże Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego to przede wszystkim potrawy z ryb i owoców morza. Dużo jada się tu krewetek, podaje się je zwłaszcza z serami kozimi i owczymi, pomidorami, oliwkami i czasem z papryką i ryżem. Krewetki i sardela można zjeść albo duszone w rozmaitych sosach, albo grillowane, rzadziej spotkać się można z rybą smażoną lub pieczoną. Do sosów używa się szczególnie tutaj popularny jogurt, z którego można też zrobić zupę – yogurt corbasi (zupa jogurtowa z ryżem i nasionami strączkowymi). Turecka kuchnia obfituje zresztą w wiele rodzajów zup np. Sebzeli Ezme Kirmizi Mercimek Çorbasi (czyli zupa-krem z czerwonej soczewicy i warzyw), Yayla Çorbasi, czyli zupa z płaskowyżu, (w której skład wchodzi jogurt, woda, ryż, mąka pszenna, jajko i suszona mięta) czy albo szczególnie popularny w regionach nadmorskich gulasz z okonia morskiego, cebuli i kartofli, przyprawiony czosnkiem.

Czytaj również  Co zjeść w Queensland w Australii?